Lelkek Fája Coaching és Gyászfeldolgozás

Life és business coaching

A coaching a jövő lehetőségeire koncentrál, nem pedig a múlt hibáira.

Mi az a coaching?

A coach szó a sportpszichológiából ered, az 1980-as években vette át az üzleti élet a coaching fogalmát. A coach az edző, a coaching pedig maga az edzés.

A coaching egy tudatosan felépített, professzionális folyamat, amely a jelenből kiindulva halad a jövő felé. A coach felel minden esetben a keretek betartásáért, az ügyfél pedig a tartalomért. A coaching akcióterv igénye erős, ez lehet rövid-, közép- vagy hosszútávú. A cél, hogy a coachee (ügyfél) megoldást találjon, eredményt és változást érjen el. A folyamat végére legyen elmozdulás.

A coachot teljes titoktartás kötelezi.

Az ügyfél csak mentálisan és pszichésen egészséges személy lehet, aki önként vállalja a coaching folyamatát. 18. életévét be nem töltött, 16 év feletti kiskorú esetén mindkét szülő részéről beleegyező nyilatkozat szükséges a coaching folyamat megkezdése előtt.

Minden esetben az ügyfél dönt arról,  milyen témán fognak dolgozni az adott ülésen. Ez lehet egy, a témalistán felsoroltak közül, vagy akár egy újonnan felvetődött probléma, elakadás, téma, ami a klienst foglalkoztatja.

A coach soha nem irányít, véleményez, kritizál, objektivitással szemléli a folyamatot, hipotézist állít fel, professzionális kérdezéstechnikát alkalmaz. Nem áll elő megoldási javaslatokkal, nem utasít. A coach asszertívan, agresszívmentesen kommunikál.

A coach egy hegyi vezető, serpa, aki segít megmászni a csúcsot, megszabott időben és elfogadható kockázattal. Sürgős esetben odadobja a mentőkötelet, de soha nem mászik helyetted. Nélküle az a veszély fenyeget, hogy elveszíted a motivációdat, a türelmedet, aztán az önbizalmadat, és feladod.

Suchý és Náhlovský, 2006

A coach nem...

 terapeuta

A coach csak mentálisan és pszichésen egészséges emberrel dolgozhat együtt. Nem a múlt feltárása és feldolgozása a feladata. A coaching a jelenből kiindulva halad a jövő felé. A coach és a kliens egyenrangú, mellérendelt viszonyban vannak egymással.

 tanácsadó

A coach soha nem ad tanácsot, és nem véleményez. Olyan, mint egy tiszta tükör, amelyben az ügyfél megláthatja minden társadalmi hiedelemtől, véleménytől, elvárástól mentes valódi önmagát.

 mentor

A coach nem áll folyamatosan az ügyfél rendelkezésére -mint ahogy az a mentorálás folyamatában megszokott-, továbbá a munkakapcsolat nem ölel fel hosszú időtávot.

 tréner

A coachnak nem feladata a tudásanyag átadása. Az eszköztárában az edukáció csak minimálisan kaphat szerepet, ellentétben egy trénerével szemben.

Coahing folyamata

1. Időpont egyeztetés

Telefonon, emailben, vagy messenger üzenetben egyeztetünk egy időpontot egy félórás, ingyenes, előzetes konzultációra.

2. Előzetes konzultáció

Személyesen vagy online találkozunk egy ingyenes, félórás, előzetes konzultáción. FONTOS, hogy online alkalom esetén szükséges webkamera használata is. Ezen a konzultáción végigvesszük a téged foglalkoztató kérdéseket, elakadásokat, problémákat illetve témákat, amikkel a coaching folyamat során foglalkozni szeretnél. Lehetőséged lesz megismerni jobban engem, a küldetésemet, a motivációmat.

3. Döntés a közös munkáról

Az előzetes konzultáció alapján eldöntöd, hogy szeretnél-e velem dolgozni.

4. Coaching folyamat megkezdése

Ha úgy döntöttél, szeretnél velem dolgozni, akkor megkezdjük a közös munkát. Egyeztetjük a munka feltételeit (helyszín, alkalmak gyakorisága, ülések hossza, fizetés módja, stb.). Összeszedjük, milyen témákon szeretnél dolgozni.

5. Ülések

Az előre egyeztetett feltételek alapján tartjuk meg az üléseket. Minden alkalommal Te döntesz arról, mivel szeretnél foglalkozni.

6. Folyamat zárása

Amikor úgy érzed, hogy a kívánt célokat elérted, és lezárhatjuk a folyamatot, akkor az utolsó alkalommal összegyűjtjük az elért eredményeket, változásokat, és lezárjuk a folyamatot. A későbbiekben bármikor dönthetsz úgy, hogy szeretnél egy újabb folyamatot indítani.

Miben tudok segíteni Neked?

Gyász- és veszteség feldolgozás

Több, mint 40 féle veszteség érhet minket életünk során. Legyen szó akár egy szerettünk haláláról, prenatális veszteségről, perinatális halálról, jogfosztott gyászról, válásról, egészségi állapot, pénzügyi helyzet változásáról, munkahely elvesztéséről, a coaching segíthet a gyászunk és fájdalmunk meg- és átélésben és a gyászfolyamat zavartalan lefolyásában.

Párkapcsolati elakadások

Ha bizonytalannak és magányosak érzed magad a párkapcsolatodban; ha monotonná vált az együtt töltött idő, ha véget ér a kapcsolatod, és egyedül nem tudsz megbírkózni ezzel, akkor a life coaching a segítségedre lehet ebben is.

Családi konfliktusok

A családnak kellene lennie annak a helynek, ahol az emberek valódi önmaguk lehetnek, álarcok és színjáték nélkül élhetnek anélkül, hogy meg- vagy elítélnék őket. Ennek ellenére gyakran éppen a család a legnagyobb csatatér az életünkben. Legyen szó akár egy hozott, rossz családi minta felülírásáról, akár egy konfliktus feloldásáról vagy elengedésről, a coaching eszköztára segít a megoldás megtalálásában.

Gyermeknevelési nehézségek

Négygyermekes édesanyaként tudom, hogy a legcsodálatosabb, de egyben a legnehezebb feladat az életben a szülőség. Az pedig, hogy jól csináljuk-e, csak hosszú évek múlva derül ki. Nincs recept arra, hogyan vállhatunk jó szülővé. Azt kell megtalálnunk, hogy a saját gyermekünk számára hogyan válhatunk "elég jó szülővé". Ennek megkeresésében segíthetek neked.

Önismeret, önszeretet fejlesztése

Mik a céljaink, álmaink, vágyaink? Kivé szeretnénk válni? Mik az erősségeink, gyengességeink, fejlesztendő területeink? Mire lehetünk büszkék? Szerethetőek vagyunk? Kik és mik vagyunk mi valójában? Megfelelő önismeret és önszeretet nélkül csak kellékek és nem valódi szereplői vagyunk életünk színdarabjának.

Stresszkezelés

XXI. század embere számára az egyik legnagyobb kihívást a stresszel való megbírkózás jelenti. A coaching célja többek között a pszichológiai prevenció is, ennek pedig fontos eleme a stresszkezelés.

Határkijelölés és -megtartás

Sokszor kellemetlennek érezzük azt, ha nemet mondunk valakinek. Főleg abban az esetben, ha látjuk, hogy a másikat ezzel megbántottuk. Nagyon fontos azonban szem előtt tartanunk a saját pszichés, mentális, fizikális és érezelmi egészségünket. Hiszen nem szenvedni jöttünk erre a földi világra.

Munkahely és karrier

Az időnk döntő részét munkával töltjük. Sokan érzik úgy, hogy elvesznek a munkahelyi konfliktusok csatáiban, hogy motiválatlanok, hogy nem azt a munkát végzik, amit szeretnének. Alig várják, hogy hétvége legyen, így gyakorlatilag az egész életükön csak végigszaladnak. Ahhoz, hogy boldog életet tudjunk élni elengedhetetlen az, hogy a munka világában is megtaláljuk a helyünket, a célunkat, a motiváltságunkat, a konfliktusokat pedig kezeljük.

Jövőtervezés

Sokszor érezzük úgy, hogy csak egy helyben toporgunk. Nem tudjuk, hová vezet az utunk, melyik is valójában a mi utunk. Ha megvan a megfelelő cél, jöhet az odavezető utazás megtervezése.

ÁRLISTA- Life és Business Coaching